IHI OPEN SCHOOL (AÇIK OKUL) SUBESI

IHI (ihi.org)

IHI (ınstitute for Healthcare İmprovement – Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi Enstitüsü) Sağlık hizmetlerini hatalardan, israftan, gecikmelerden ve sürdürülemez maliyetlerden arındırarak yeniden dizayn etmek amacıyla Dr.Don Berwick ve bir grup arkadaşı tarafından Sağlıkta Kalite iyileştirme Ulusal Projesi kapsamında 1980lerden itibaren başlayan bir çalışmanın devamı olarak resmen 1991’de kuruldu. Bilimsel desteklerin biraraya getirilmesi ile başlatılan bu organizasyon zamanla dünya çapında etki oluşturan bir Enstitü haline geldi.
İlk on yılını iyi uygulamaların tanımlanmasına ve yayılmasına adayan Enstitü, acil servisler ve yoğun bakım üniteleri gibi mikro sistemlerde hataların azaltılmasını sağladı.

IHI.org-2

İkinci on yılda, inovasyon, araştırma-geliştirme ve geleneksel problemlere yeni-cesur çözümler üretmek üzerine yoğunlaştı. Çok boyutlu sistemleri yeniden kurgulamak ve sistemin bütününü dönüştürmek yolunda çalışmalar yapıldı. 100.000 Hayat ve 5 Milyon Hayat kampanyaları ile iyi uygulamaların binlerce Amerikan hastanesi ve dünyada yaygınlaşması amaçlandı.
Üçüncü 10 yıla girildiğinde ıHı, toplum sağlığı, toplumdaki bireylerin sağlık hizmeti deneyimlerinin iyileştirilmesi ve sağlanan sağlık hizmetinin birim maliyetinin düşürülmesini aynı anda sağlamayı hedefleyen sağlık sistemi performansını optimize etmeyi ifade etmek üzere “uclu hedef”(triple aim)’i benimsedi. Bugün ıHı sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için başta ABD olmak üzere Kanada’dan Danimarka’ya, Yeni Zelanda’dan Gana’ya, Afrika’dan Orta Dogu’ya bir çok ülkedeki iyileştirme faaliyetlerine esin kaynağı olmaktadır. http://www.ihi.org/about/pages/history.aspx

IHI AÇIK OKUL

IHI Açık okul’un misyonu dünya çapında yeni nesil sağlık profesyonellerinin sağlık hizmeti iyileştirmesi ve hasta güvenliği konularında yetkinliğini geliştirmek olarak belirtilmiştir. 2008 yılında kurulan Açık Okul tıp, hemşirelik, halk sağlığı, eczacılık, sağlık yönetimi, dış hekimliği ve diğer ilgili alanlardaki öğrenciler ve sağlık meslek mensuplarına kalite iyileştirme ve hasta güvenliği alanında öğrenme fırsatını ücretsiz olarak sunmaktadır.

Screen Shot 2015-01-21 at 22.10.12

Giderek büyüyen online kurs kapsamı, yoğun içeriği ve kaynakları ve yerel şube ağı ile gerçekleştirdiği aktiviteler vasıtasıyla aklite iyileştirme ve hasta güvenliği konusundaki bilgiyi artırmaktadır.http://www.ihi.org/education/ihiopenschool/overview/Pages/default.aspx

IHI OPEN SCHOOL CHAPTER (IHI AÇIK OKUL SUBESI)

Türkiye’de sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve hasta güvenliği konusunda AÇIK OKUL kaynaklarına erişimi artırmak amacıyla öncelikle farkındalık oluşturmak ve IHI kaynaklarından en ust duzeyde yararlanma ile beraber bilginin paylaşımı amaçlı toplantı ve aktivitelerin düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Sağlık meslek mensupları ve sağlık yönetimi, tıp, eczacılık, hemşirelik, dış hekimliği ve diğer ilgili bölüm öğrencilerinin de katılımı ile birlikte etkin bir öğrenme ve paylaşma ortamı amaç edinilmistir.

Screen Shot 2015-01-21 at 22.10.12

Screen Shot 2015-01-21 at 22.08.46

IHI Open School Ekim 2014 BULTENI‘nde IHI AÇIK OKUL şubesi (chapter) duyurusu yapıldı. Hayırlı olsun.

Yayım tarihi
IHI.ORG olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir